Zakladatel ředitel Muzea kočárů. Obraz dávné historie jízdárna Pražského hradu
Zvláštní rozhovor s podivuhodným člověkem, jakým je bezesporu Václav Obr, mi dal za pravdu v tom, že setkání s unikátním pohledem na život Vás určitým způsobem promění. Někoho kdo citlivě naslouchá hlasu minulých století a především našim předkům a to prostřednictvím stavby kočárů, je třeba pozorně poslouchat.
Nekřičí a neobléká se výstředně. Mluví tichým hlasem, občas stojí jako voják v pozoru . Vždy ochoten bránit svoje ideály.
Dovolil jsem si položit mu pár otázek
Děláte věci, jež lidi spojuje, navíc propojujete osudy živých s mrtvými, proč hledáte právě toto pouto ..?
Je to propojení s dávnými řemeslníky, kteří vytvořili krásné věci, kterým dnes říkáme památky a čtu v nich jako ve starých poučných knihách.
Myslíte, že existuje určitá iniciace, že je člověk v určitém okamžiku povolán k vykonání díla, ne třeba proto, že by sám chtěl, ale že to je jednoduše potřeba ?
U každého člověka v jeho životě může dojít k určitému životnímu zlomu, který vás ovlivní natolik, že se odhodláte k danému kroku, tedy i k vykonání nějakého díla, ke kterému byjste se před tím nikdy neodhodlal.
Věříte v osud ?
Věřím v osud, v sílu lásky, v její pramen, který musí každý z nás najít v životě sám.
Dá se řící, že dřív byli lidé více všestranní, na rozdíl od moderní specializace ?
Činilo je to šťastnějšími ?
Řekl bych, že dříve byli lidé spojeni více s přírodou, tímto byli všestrannější a šťastnější. Dnes nás technika od přírody odděluje, lidé hledají stále něco, aby byli šťastnější, má to ale vždy své hranice.
Pro spřežení s kočáry je kromě pohybu typická také určitá slavnostní atmosféra a chcete-li paráda. Připadáte mi jako koncentrovaný introvert, jak zvládáte tyto exibice ?
Byť žiji svůj život v tomto století, tak moje myšlení, práce, život, vnitřní cítění je spjato s dobou dávno minulou a musím přiznat, že k těmto pocitům mě přivedla tetinka a strýček v mém dětství.
Myslím, že se snažíte být velmi pokrokový v mediaci muzejnictví,
co je důležitější, prosadí se špičková práce sama, anebo se musí výborně odprezentovat a mediálně podpořit ?
Naše zkušenosti v muzeu jsou takové, že se návštěvníci vracejí a mnozí z nich organizují zájezdy. Media sama o sobě zpracovávají pořady o muzeu, akcích pořádaných muzeem, adventy, apod.
Co máte na mysli pod pojmem živé obrazy ? Trochu mi to při vší úctě vůči Vám připomíná inspiraci z filmu o Járovi Cimrmanovi ? Co je cílem ?
Je to živá ukázka určité historie, v mém případě jsou to kočáry a koně.
Teď trochu filozofie, myslíte, že musí být hustá a těžká tma, aby se dalo vykřesat Světlo ?, obecně se ví, že čím je hlubší noc, tím jasněji svítí hvězdy …
Byli jsme stvořeni, abychom dělali pěkné věci, abychom chránili tuto zem, jsme její součástí .
Do jaké míry je každý kočár unikátní a dají se vypozorovat určité finesy a cyklické opakování určitých úkonů, zaznamenáváte vývojářský pokrok ? Jak ?
Každý kočár je unikátní, protože ho vytvořila lidská ruka vždy jinak, stejně jako když stéká kapka vody, pokaždé jinak. Vynálezy a patenty ovlivňovaly výrobu kočárů, ale vždy v mezích životního stylu a prostředí.
Jak se vyrovnáváte s přechodem od fortelných a fundamentálních prací k detailu ? Evidentně to zvládáte, nicméně mě zajímá, jak se s tím psychicky srovnáváte, kolikrát musíte přeskakovat z oboru do oboru.
Vše je spojené se vším, materiály, postupy, techniky a díky fantazii vše vidět jako hotový celek, kdy hnací silou je výsledek.
Z Vaší práce cítím nadšení a étos, ale nesměřujete nakonec nevyhnutelně k nostalgii, dovolím si použít slova : k malbě, nebo dokonce k poezii ?
Ve svém každodenním životě k práci přistupuji s pokorou a vírou.
Kdo komu slouží ? Stroj člověku ? Nebo člověk stroji ?
Mnohé moderní technologie dnešní doby nedokáží nahradit práci našich předků. Žijeme velmi rychle, chceme se vyrovnat strojům, a tak v tomto případě člověk slouží stroji. Nesmíme ale zapomenout, že jsme součástí přírody, se kterou jsme spojeni, více než si dokážeme připustit.
Co nám řeknete o svém angažmá s „ Muzeem kočárů „ , na výstavě Zapřažená krása na půdě jízdárny Pražského hradu… Jaké jsou ohlasy ?
Tato výstava kočárů se začala domlouvat již před dvěma lety. Prezentace kočárů z muzea měla velký ohlas a návštěvníci přijížděli k nám podívat se na další exponáty, ale hlavně na Brožíkův smuteční kočár.
Myslíte,že mají koně ze střední Asie a naše tažné koně, např.Kladrubáci jinou duši ?
Koně jsou součástí přírody, tak jako my lidé. Kultura každé země je výjimečná a je třeba ji chránit.
Poslední otázka, co říkáte na současný stav Světa a na souboj mezi Řádem a Chaosem ?
Každý život, aby byl naplněn, musí mít řád a pro mě, je to víra, naděje a láska.
Děkuji Vám za rozhovor.
Osobnosti Persona grata, časopis Persona grata, portfolio osobnosti - osobností, osobnost, podnikatele, prezentace, vizitka, casopis, časopis, portfolio, umělci, umělec, vizitka portfolio osobnosti, persona grata, Osobnosti Persona grata, časopis Persona grata, portfolio osobnosti - osobností, osobnost, podnikatele, prezentace, vizitka, casopis, časopis, portfolio, umělci, umělec, Osobnosti Persona grata, časopis Persona grata, portfolio osobnosti, persona grata. Osobnosti Persona grata, časopis Persona grata. zvuk modelingové casting modeligova propagační modeling modelingová modelingova modeling modeling osobnosti ukaz se ty server hosting výměna like na fb Katalog modeling